Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Podcasts

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από τα τέσσερα τμήματα του σχολείου μας ηχογράφησαν τα podcasts με τα οποία θα εμπλουτιστεί το ψηφιακό υλικό στον ιστοχώρο της σχολικής μας βιβλιοθήκης.

Τι είναι οι ιστορίες του μήνα; Τα παιδιά στην αρχή κάθε μήνα από τα γράμματα που συνθέτουν τη λέξη κάθε μήνα βρίσκουν λέξεις (για παράδειγμα ΜΑΪΟΣ: Μ (Μαρία, μωρό, μαμά ), Α (αγάπη, αεροπλάνο, αγωνιστικό) , Ι ( ιπποπόταμος, ήλιος -φωνολογική αναζήτηση-, ινδιάνος, ιππότης), Σ (σαμπουάν, σάκος, σκούπα) και στη συνέχεια δημιουργούν μια φανταστική σύντομη ιστορία.

Για να κρατήσουμε για πάντα αυτές τις ιστορίες και για να μπορούν τα παιδιά κι οι γονείς να έχουν πρόσβαση σε αυτές αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε τα δικά μας podcasts . Τα podcast δημιουργήθηκαν με το audacity. Οι ιστορίες αυτές θα εμπλουτίσουν την ακουστική βιβλιοθήκη μας στην ψηφιακή γωνιά των πολυχώρων.

Η ιστορία του Νοέμβρη : Μπορείς να μαγειρέψεις μια ιστορία με συστατικά λέξεις που θα σκεφτείς από τις φωνούλες της λέξης Νοέμβρης;
2οΝΓ Χαλκίδας-Τμήμα 1 Podcast – Μαγειρεύουμε ιστορίες…με τον μήνα 2ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας – 2023-06-25 16:53:44

2οΝΓ Χαλκίδας-Τμήμα 2 Podcast – Μαγειρεύουμε ιστορίες…με τον μήνα 2ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας – 2023-06-25 16:56:32

2οΝΓ Χαλκίδας-Τμήμα 3 Podcast – Μαγειρεύουμε ιστορίες…με τον μήνα 2ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας – 2023-06-25 16:57:51

2οΝΓ Χαλκίδας-Τμήμα 4 Podcast – Μαγειρεύουμε ιστορίες…με τον μήνα 2ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας – 2023-06-25 16:59:01